Masaż jest jedną z bardziej popularnych form łagodzenia bólu oraz dobrym sposobem na odprężenie. Możemy go wykonać w domu, ale warunkiem bezpieczeństwa jest zapoznanie się z podstawowymi przeciwwskazaniami i technikami masażu. W warunkach domowych możemy stosować masaże i automasaże relaksujące oraz upiększające na wybrane partie ciała z wykorzystaniem różnych akcesoriów.
Do masażu możemy użyć oliwki (można ją podgrzać lub nie), talku lub wykonać go bez środków poślizgowych. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – leczniczy czy kosmetyczny – stosuje się różne preparaty wspomagające (np. oliwka antycellulitowa, preparat przeciw bliznom itd.).
Dobry masaż trwa co najmniej kilkanaście minut, a najlepiej, gdy jest wykonywany przez ok. 30 – 60 minut, ponieważ wtedy efekt odprężenia jest najbardziej widoczny.
Masaż – szczególnie, jeśli ma mieć charakter relaksacyjny, czy też odprężający, wykonywać należy, kierując się jedną podstawową zasadą: stopniując natężenie nacisku. Zacząć należy od delikatnych, półkolistych lub kolistych ruchów, muskających jedynie obszar masowania – np. plecy, a potem zwiększać intensywność, przez szybsze i głębsze ruchy koliste, po „rozcieranie”, aż na delikatnym oklepywaniu kończąc. Ostatnia część masażu powinna znowu być uspokajająca, więc zakończyć go musimy także delikatnymi, wyciszającymi ruchami.
Ponadto, warto pamiętać, że w przypadku masażu pleców należy kierować się od dołu do góry, a więc od krzyża w stronę karku. W przypadku masażu karku zasada jest taka sama – masujemy od barków po szyję, ponieważ jest to skuteczniejsze. O ile nie mamy zbyt dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z masowaniem, unikajmy gwałtownych ruchów i zbyt dużego ucisku – nawet delikatne masowanie może przynieść ulgę, a w ten sposób będziemy mieć równocześnie pewność, że nie zrobimy krzywdy osobie masowanej.
Głaskanie – technika mająca na celu obniżenie napięcia poprzez odpowiedni nacisk opuszkami palców na powierzchnie skóry i wykonywanie naprzemiennych posuwistych ruchów po tkance masowanej. Możemy wykonywać stroną dłoniową , grzbietową reki lub opuszkami palców. Dłoń może być ułożona prostopadle do masowanych mięśni lub poprzecznie, palce mogą być złączone lub rozstawione. Istotą jest by podczas głaskania cała powierzchniowa dłoni przylegała do powierzchni masowanej, wywierając równomierny nacisk. Kierunek wykonywania ruchów zgodny z anatomicznym przebiegiem mięśni i naczyń. Dzielimy na: głaskanie powierzchowne, głębokie, płaskie obejmujące
Głaskanie oczyszcza skórę ze zrogowaciałych łusek naskórka, poprawia oddychanie skórne. Masaż zaczynamy, kończymy i przeplatamy każdą technikę głaskaniem.
Rozcieranie – technika po głaskaniu mająca na celu przesuwanie głębszych warstw ruchami kolisto-posuwistymi tk. masowanej. Powoduje to utworzenie się fałdów w którym występuję rozcieranie i rozciąganie tkanki. Rozróżniamy powierzchowne i głębokie stosuje się w okolicach stawów, patologicznych zmianach tk. około wstawowych leczeniu przykurczy, bliznowatych deformacji skórnych, zrostów pourazowych. Tempo wolne, krótkotrwałe na jednym i tym samym odcinku od 60-100 ruchów/min. Nie stosować środków wspomagających przesuwanie się. Podczas rozcierania pojawia się uczucie ciepła. Temp. tk. może wzrosnąć nawet o 5st.
Ugniatanie – technika w której masażysta swoimi rękami unosi, uciska i wyciska tk masowaną. Wykonujemy na dużych grupach mięśniowych. W tempie 40-50 ruchów min. i pod jego wpływem powstają podrażnienia proprioreceptywna, co powoduje że w OUN powstają procesy pobudzające. Dzięki tej technice osiągamy regeneracje funkcjonalnej niewydolności mięśnia i stymulacje procesu wymiany tlenu i CO2. Odmianami ugniatania są: wałkowanie, zruszanie i zwijanie. Istotne jest aby ręce objęły dokładnie część tkanki masowanej i dzięki temu odciągnęły bezboleśnie i ucisnęły odpowiednie tkanki, ręce muszą płynnie przesuwać się po masowanym mięśniu. Nie wolno powodować ześlizgnięcia się reki, nierównomiernego prowadzenia i szarpania. Wałkowanie wykonujemy na kończynach głównie na mm osłabionych po urazach i stanach patologicznych naczyń obwodowych. Zawijanie wykonuje się przy masażu przedniej ściany brzucha gdy mm są osłabione i zwiotczałe. Zruszanie w okolicach gdzie trudno nam uchwycić mm, głównie na plecach w okolicach przykręgosłupowych.
Oklepywanie – polega na uderzaniu rękoma w tkanki masowane. Jest silnym bodźcem mechanicznym. Wykonuje się najczęściej dłoniowa częścią paliczków lub opuszkami palców. Uderzenie powinno być sprężyste, krótki ale bezbolesne.
Jarek napisał
Dobry masaż powinien balansować na granicy przyjemnego bólu. Zbyt mocny zabieg zwiększa ryzyko uszkodzenia tkanek i wzmocnienia napięcia mięśni.