Cellulit jest złożonym problemem i żeby sobie z nim poradzić, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Walka z cellulitem oparta jest na czterech filarach. Po pierwsze dieta – musi zadbać o właściwe odżywienie i nawodnienie organizmu, po drugie ruch. Trzecim filarem jest pielęgnacja domowa, czwartym elementem są zabiegi specjalistyczne. Co do tych ostatnich nie należy sie łudzić, nie są one remedium, które sprawi, że raz na zawsze pozbędziemy się cellulitu. Bez naszego codziennego wysiłku i bez trzech pierwszych filarów walka z cellulitem będzie bezowocna i krótkotrwała.
Do niedawna cellulit był 'zarezerwowany’ tylko dla kobiet. Jednak coraz częściej pojawia się on również u mężczyzn. U mężczyzn jest on jednak dużo mniej widoczny, ponieważ guzki nie znajdują się tuż pod powierzchnią skóry, ale w głębszych jej partiach. Wszystkie firmy kosmetyczne oferują i wciąż opracowują nowe preparaty antycellulitowe. Każdy z nich ma zapewnić optymalne rezultaty.
Przed przystąpieniem do wykonania masażu antycellulitowego należy pamiętać o tym, że tego rodzaju technika uciskania skóry oraz tkanki podskórnej może aktywować układ limfatyczny oraz wzrost krążenia żylnego. W związku z tym bardzo istotne jest to, aby wykonywane ruchy zawsze kierować w stronę serca.
Przykładowy masaż nóg należy rozpocząć od łydek w kierunku ud. Końcowe ruchy należy kierować ku pachwinom. Tak wykonany ruch kierujemy właśnie w stronę serca.
W trakcie wykonywania masażu niezbędny nam jest preparat dający poślizg. Może to być specjalny krem bądź też oliwka. Na rynku istnieją specjalne preparaty do masażu antycellulitowego, w których składzie można znaleźć szereg składników ujędrniających skórę oraz wspomagających krążenie podskórne. W przeciwnym razie wykonany na suchej skórze masaż antycellulitowy może być przyczyną odczuwania w trakcie zabiegu dyskomfortu, a nawet bólu.
Początkowe ruchy w masażu antycellulitowym, które wykonujemy to głaskanie, a następnie rozcieranie. Dzięki temu przygotowujemy skórę na mocniejsze wrażenia bodźcowe – jest to swojego rodzaju rozgrzewka. Dopiero później można przystąpić do wykonywania ruchów takich jak ugniatanie (uchwycenie fałdu skóry) oraz szczypanie.
Po wykonaniu masażu antycellulitowego powinien być dostrzegalny odczyn – zaczerwienienie skóry wynikające z ruchów ugniatania i szczypania fałdów skóry. Jeżeli tak nie jest, oznacza to, że masaż był źle wykonany i przy następnym jego przeprowadzaniu należy włożyć w to odrobinę więcej siły.
W trakcie masażu warto sięgnąć po preparaty przeznaczone do walki z pomarańczową skórką, właściwe ich wmasowanie dodatkowo zwiększy skuteczność składników aktywnych w nich zawartych.
Usiądź wygodnie uginając w kolanie nogę, którą masujesz. Zacznij od prawej nogi i energicznymi ruchami przejdź od kolana, poprzez udo, aż do biodra. Przesuwaj energicznie dłonie na zmianę. Masuj każdą stronę nogi, z przodu, z tyłu i po bokach.
Ugniataj całą powierzchnię uda. Szczyp skórę i ściskaj ją dłońmi obu rąk. Ponownie, zacznij od kolana i pnij się w górę, aż dojdziesz do górnych partii uda. Ręce powinny ze sobą współpracować.
Spleć dłonie koszyczek (utrzymuj je sztywno) i jeździj nim po udzie od kolana aż po biodro (kostkami palców). Następnie rozpleć dłonie i zaciśnij osobno każdą z nich. Powtarzaj ruchy na udzie, tym razem każdą dłonią osobno, na przemian.
Złóż dłonie luźno w pięści i okładaj nimi uda. Używaj również nasady dłoni. Powtórz to samo z otwartymi dłońmi, uderzając lekko w uda ich wewnętrzną stroną. Pamiętaj, żeby zachować właściwy kierunek masażu (w kierunku serca).
Wstań. Połóż prawą dłoń na prawym pośladku. Okrężnymi, powolnymi, ale dość zdecydowanymi ruchami zataczaj koła na pośladku, w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Zacznij od biodra, następnie w kierunku uda, zakręć zbliżając się do lewego pośladka i kieruj się ku górze do pozycji startowej. Powtarzaj kilka minut.
Stojąc użyj prawej dłoni, zegnij ją w pięść i okładaj mięśnie pośladka. Wykonuj dość szybkie, energiczne ruchy.
Szczyp pośladek. Uciskaj go dość energicznie palcami dłoni.
Zakończ masaż długimi, mocnymi, płynnymi ruchami dłoni. Głaskaj pośladek otwartą dłonią od dołu do góry. Staraj się objąć dłonią cały pośladek, pamiętaj o każdej jego części.
Dodaj komentarz