Twórcami współczesnej rehabilitacji są: profesor Howard Rusk, a w Polsce profesor Wiktor Dega. Rehabilitacja to proces medyczny i społeczny. Rehabilitacja ruchowa – usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu. Specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej – fizjoterapeuta – stosuje w procesie usprawniania metody fizjoterapii.
Wiktor Dega był światowej sławy chirurgiem i ortopedą, a także naukowcem Akademii Medycznej w Poznaniu. Pracował jako ekspert WHO, był współzałożycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Specjalizował się m.in. w leczeniu ortopedycznym dzieci, ratując ich zdrowie, a niekiedy również życie, za co mali pacjenci odwdzięczyli się, przyznając profesorowi w 1969 r. Order Uśmiechu.
W roku 1960 prof. Dega stworzył pierwszą na świecie Katedrę Medycyny Rehabilitacyjnej. Jego zawodowe osiągnięcia sprawiły, że Ministerstwo Zdrowia w 1969 roku włączyło rehabilitację w ramy opieki zdrowotnej, a Europejskie Biuro WHO uznało program kompleksowej rehabilitacji obecnej na każdym etapie leczenia za modelowy.
Jeszcze w latach 20-tych Dega zaczął prowadzić szerokie badania wad postawy u poznańskich dzieci (w następstwie w dwóch szkołach wprowadzono regularne ćwiczenia korekcyjne). Wiktor Dega w 1945 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego i objął kierownictwo Katedry i Kliniki Ortopedycznej Uniwersytetu Poznańskiego.
W tym okresie przebudował Klinikę Ortopedyczną oraz stworzył oddział rehabilitacji oparty na koncepcji, która w 1970 roku została uznana przez Światową Organizację Zdrowia jako modelowy wzór do naśladowania. Rehabilitacja według modelu Degi miała być: powszechna (dostępna dla wszystkich chorych), wczesna (rozpoczynała się nierzadko jeszcze przed samym zabiegiem), kompleksowa (w zależności od potrzeb pacjenta, z udziałem lekarzy różnych specjalności, a dla dzieci także nauczyciela) oraz ciągła (prowadzona tak długo, jak była potrzebna).
Model ten zrewolucjonizował dotychczasowe metody rehabilitacji i zapewnił profesorowi Dedze miejsce wśród najwybitniejszych światowych lekarzy. Program kompleksowej rehabilitacji jest na całym świecie stosowany do dziś.
W 1970 roku Europejskie Biuro WHO uznało program kompleksowej rehabilitacji obecnej na każdym etapie leczenia za modelowy.
Dodaj komentarz