Badanie Dopplera jest metodą ultrasonograficzną wykorzystującą tzw. zjawisko Dopplera do oceny przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Badanie polega na obserwowaniu długości fali ultradźwiękowej odbijającej się od naczyń krwionośnych.
Dzięki zmianom w charakterze i szybkości przepływu krwi w naczyniach możemy ocenić stopień zwężenia naczynia i zlokalizować miejsce zwężenia.
Ból nóg jest najczęstszą przyczyna badania Doppler, a często powodem bólu jest miażdżyca zarostowa tętnic. Powoli blaszki miażdżycowe zarastają tętnice aż do całkowitej niedrożności naczyń. Pojawia się ból kiedy chodzimy zmuszający pacjenta do odpoczynku.
Badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych wykonuje się w pozycji leżącej, na odcinku od pachwin do kostek. Chwilowo zaleca się pacjentowi przyjęcie pozycji leżącej na brzuchu lub w uzasadnionych przypadkach pozycji stojącej.
Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych wykonuje się w pozycji stojącej, zalecając okresowo nabranie i zatrzymanie powietrza. W trakcie badania wykonuje się odcinkowy ucisk na naczynia żylne.
Czas trwania badań dopplerowskich tętnic i żył kończyn dolnych wynosi ok. 10-25 min. (w zależności od warunków anatomicznych).
W sprawnie funkcjonującym organizmie układ krwionośny działa bez zarzutu. Gorzej jednak, gdy w naczyniach pojawią się jakieś przeszkody, np. zwężenia w postaci blaszki miażdżycowej czy zakrzepy, które w każdej chwili mogą się oderwać i zablokować tętnicę (może to prowadzić np. do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej). By nie doszło do takich dramatów, bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrywanie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył.
Jest to możliwe dzięki badaniu ultrasonograficznemu wykorzystującemu tzw. efekt Dopplera. W USG Dopplera wysłana przez specjalną głowicę fala dźwiękowa (a właściwie ultradźwiękowa, bo jej częstotliwość przekracza 2,5 MHz) zaczyna przemierzać nasze ciało. Odbija się od ośrodka będącego w ruchu (np. od płynącej krwi) i powraca do głowicy.
Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, który rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi i przedstawia to na monitorze.
Wskazania do badania USG dopplerowskiego tętnic kończyn:
- miażdżyca w obrębie kończyn górnych lub dolnych
- stan po urazie naczyń
- ból kończyn
- drętwienie, parestezje, marznięcie kończyn,
- złe gojenie się ran na kończynach
- kontrola po zabiegu rekonstrukcji naczyń lub wszczepieniu graftu
Wskazania do badania USG dopplerowskiego żył kończyn:
- zakrzepica żył głębokich
- obecność żylaków
- obrzęki kończyn
- ból kończyn
- uczucie drętwienia, zaburzenia czucia w obrębie kończyn
Dodaj komentarz